[teraz.sk] P. Kováčik: Pandémia spôsobila krízu ponuky aj dopytu zároveň

Ako dodal, nová vláda má podľa neho neľahkú úlohu, keďže verejný finančný sektor na tom nie je dobre.

Bratislava 29. marca (TASR) – Z makroekonomického hľadiska spôsobila pandémia nového koronavírusu krízu ponuky aj dopytu zároveň. Pre TASR to uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik. Podľa neho doteraz ešte žiadna ekonomická kríza nedokázala tak rýchlo a v takom rozsahu ochromiť ekonomiku ako pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené opatrenia.

Obyvatelia v domácej karanténe na jednej strane prestali produkovať, na strane druhej odložili väčšie výdaje,“ vysvetlil Kováčik. Medzi odložené výdavky patria aj stavebné opravy a investície, čo negatívne ovplyvňuje stavebný priemysel.

Koleso ekonomických dôsledkov zníženej spotreby sa postupne roztáča a finančný tok sa rýchlo spomaľuje,“ dodal Kováčik. Ako ďalej uviedol, výpadok príjmov sprevádzajú zvýšené náklady na riešenie akútnych prípadov a na karanténne opatrenia zamerané na zastavenie šírenia nákazy novým koronavírusom. „Ak to bude trvať dlhšie, nastane zásadný problém: slovenskou ekonomikou sa prevalí vlna bankrotov, pričom prví na rade budú malé firmy a živnostníci, a títo v stavebníctve tvoria až 30 %,“ zdôraznil Kováčik.

Ako dodal, nová vláda má podľa neho neľahkú úlohu, keďže verejný finančný sektor na tom nie je dobre. „Predchádzajúca vláda sa, bohužiaľ, správala nezodpovedne a ani v konjunktúre nehospodárila s rozpočtovými prebytkami a nezanechala dnes tak potrebnú fiškálnu rezervu na horšie časy,“ vysvetlil.

Prevzaté z https://www.teraz.sk/ekonomika/p-kovacik-pandemia-sposobila-kriz/456375-clanok.html

Dokumenty  NA STIAHNUTIE

Niektoré dokumenty sú určené len členom zväzu. Prosím prihláste sa prostredníctvom svojho firemného alebo osobného účtu.

Pokiaľ svoje užívateľské meno a heslo nepoznáte, kontaktujte administrátora webovej stránky.

ZSPS v skratke

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska je nezávislá dobrovoľná, nepolitická, otvorená hospodárska a záujmová právnická osoba vykonávajúca svoju činnosť ako organizácia zamestnávateľov.

Združuje hospodárske podnikateľské subjekty pôsobiace v činnostiach súvisiacich so stavebníctvom.

Kontakt

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska

Viedenská cesta 5

851 01 Bratislava

(02) 436 332 63

sekretariat@zsps.sk

www.zsps.sk

Prihlásenie