Práce na diaľnici stále stagnujú

STV1 | 22.1.2019 | 16:00 | Relácia: Správy RTVS | Téma: MDV SR


Jana MAJESKÁ, moderátorka
--------------------
Rezort dopravy pripúšťa, že vymení zhotoviteľa diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala s tunelom Višňové. Meškanie stavby je podľa ministra Árpáda Érseka neúnosné a na stavbe ubúdajú pracovníci. Ministerstvo je po odstúpení od zmluvy odhodlané súdiť sa s konzorciom.

Martin PRÔČKA, redaktor
--------------------
Tunel Višňové prerazili robotníci minulý rok v septembri. Kým prerazenie tunela sprevádzali oslavy, teraz na stavbe diaľnice pracuje len hŕstka robotníkov. Ministerstvo dopravy ich na stavbe narátalo presne 31. Pracovať by však malo približne 500 ľudí.

Árpád ÉRSEK, minister dopravy a výstavby SR /Most-Híd/
--------------------
Hľadáme taký spôsob aby sa táto, tento diaľničný úsek dokončil do obdobia, to je roku 2023. Kým sú európske fondy. Čiže aj skôr by som chcel, aby sa dokončila, robíme všetky kroky pre to, lebo sa potvrdzuje, že táto spoločnosť to nevie dokončiť.

Martin PRÔČKA, redaktor
--------------------
Diaľničný úsek majú podľa zmluvy vybudovať do konca roka 2019. Práce však oproti plánu už teraz meškajú približne rok. Ministerstvo dopravy pripúšťa, že odstúpi zo zmluvy s konzorciom. V horšom prípade je ochotné sa s ním aj súdiť.

Árpád ÉRSEK, minister dopravy a výstavby SR /Most-Híd/
--------------------
Keď dôjde k tomu, že sa budeme súdiť, nech sa páči, sme pripravení.

Martin PRÔČKA, redaktor
--------------------
Podľa štatistík ministerstva už ubehlo 78 percent času na výstavbu projektu. Spoločnosť však zatiaľ vyčerpala len približne 40 percent finančných prostriedkov. Ministerstvo preto uvažuje, že projekt odovzdá inej firme. Odborník je voči takémuto riešeniu mierne skeptický.

Pavol KOVÁČIK, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska
--------------------
Tých riešení je niekoľko, pokiaľ sa jedná o riešenie formou vypovedania zmluvy a uzatvorenia zmluvy s novým dodávateľom, treba povedať, že sa jedná o technicky aj finančne jeden z najväčších projektov na Slovensku a Slovensko s ním nemá dostatočné skúsenosti.

Martin PRÔČKA, redaktor
--------------------
Na vyjadrenie konzorcia Salini Impregilo a Dúha čakáme. O tom, ako ďalej postupovať, podľa ministerstva definitívne rozhodnú do konca februára. Martin Prôčka, RTVS.

Dokumenty  NA STIAHNUTIE

Niektoré dokumenty sú určené len členom zväzu. Prosím prihláste sa prostredníctvom svojho firemného alebo osobného účtu.

Pokiaľ svoje užívateľské meno a heslo nepoznáte, kontaktujte administrátora webovej stránky.

ZSPS v skratke

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska je nezávislá dobrovoľná, nepolitická, otvorená hospodárska a záujmová právnická osoba vykonávajúca svoju činnosť ako organizácia zamestnávateľov.

Združuje hospodárske podnikateľské subjekty pôsobiace v činnostiach súvisiacich so stavebníctvom.

Kontakt

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska

Viedenská cesta 5

851 01 Bratislava

(02) 436 332 63

sekretariat@zsps.sk

www.zsps.sk

Prihlásenie