Vytlačiť

sme.sk | 24.10.2018 | Rubrika: Ekonomika / Slovensko | Strana: 0 | autor: Martina Raábová | Téma: Stavebné firmy

Štvrtina by svoju prácu najradšej zmenila.

BRATISLAVA. Slovenským stavbárom sa nedarí tak dobre ako zahraničným. Takmer štvrtina pracovníkov v stavebnom sektore sa za posledný rok zadlžila, aby pokryla bežné výdavky v domácnosti.

Navyše, v porovnaní so zahraničnými pracovníkmi majú slovenskí stavbári problém aj s platením svojich záväzkov. Stavbári na Slovensku mali v priemere za uplynulý rok nezaplatené záväzky vo výške ôsmich mesačných platov.

Pri priemernej hrubej mzde v stavebníctve, ktorá podľa portálu Profesia dosahuje 1248 eur, tak nezaplatené dlhy stavebníkov po splatnosti môžu byť vo výške takmer 10-tisíc eur.

Prieskum medzi stavebníkmi uskutočnila spoločnosť Kruk, ktorá sa zameriava na správu a vymáhanie pohľadávok. Viac ako tisíc stavbárov, ktorí sú zamestnaní na pracovný pomer alebo sú živnostníkmi, odpovedali na otázky o svojej finančnej situácii.

Až tretina zhodnotila svoju situáciu ako ťažkú. Nezostáva im totiž dosť peňazí na bežné náklady, napríklad v domácnosti.Slovenskí stavbári majú problém platiť svoje dlhy (zdroj: SME/MM)Platia zodpovednejšie

V minulosti sa neraz stalo, že veľké stavebné spoločnosti nedokázali načas a všetko zaplatiť svojim subdodávateľom, čo sú zväčša menšie firmy a živnostníci. Tí potom nedokázali platiť mzdy zamestnancom, a dlhy sa tak reťazili.

Stalo sa to firmám ako Doprastav, Váhostav či TSS Grade. Všetky prešli reštrukturalizáciou, teda odpísali časť dlhov a subdodávateľom zaplatili len časť faktúr.

"Zlozvyk neplatenia stavbárom sa zlepšil," vraví prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik. Aj preto je podľa neho neplatenie záväzkov stavebnými pracovníkmi na ústupe.

Kováčik zároveň neeviduje, že by minulý či tento rok stavebné firmy krachovali pre finančné problémy.

Na druhej strane z prieskumu vyplýva, že len menšej časti stavebníkov - 22 percentám - za posledné tri roky vzrástol príjem. Príjem klesol 40 percentám.

Iba štvrtina slovenských stavbárov využila zvyšovanie príjmu na splácanie svojich dlhov.Radšej by šli inam

Viac ako štvrtina opýtaných pracovníkov na stavbách by robila radšej inú prácu.

Svoju prácu majú najradšej českí a talianski stavbári, ukazuje prieskum. Stavebníctvo je podľa portálu Profesia štrnástym odvetvím z hľadiska počtu pracovných ponúk.

"Nižšia nezamestnanosť skutočne spôsobuje, že sa po lepších podmienkach začínajú pozerať aj ľudia, ktorí napríklad pracujú na stavbe, ale majú záujem o inú ako manuálnu prácu," vysvetľuje hovorkyňa Profesie Nikola Richterová. A to pociťujú aj zamestnávatelia v stavebnom sektore.

Problémom stavebníctva je podľa Richterovej aj to, že ide o sektor výrazne orientovaný na jedno pohlavie. "Aj z toho dôvodu tu vidíme menej reakcií na pracovné ponuky, ako je to napríklad pri obchodných pozíciách," dodáva.

Nedostatok pracovníkov v sektore stavebníctva sa zvyšuje aj podľa Kováčika, keďže požiadavky firiem prevyšujú ponuku na pracovnom trhu.

"Navyše, pracovníkov kradnú atraktívnejšie odvetvia a ľudia odchádzajú pracovať zo stavieb do teplých hál," vraví prezident zväzu. Aj preto by si žiadny zamestnávateľ nedovolil napríklad nevyplácať mzdy zamestnancom či faktúry živnostníkom. "Len čo by to niekto urobil, tak by pracovníci išli preč," vysvetľuje.

O prácu nemajú stavbári zatiaľ na Slovensku podľa prieskumu núdzu. Za posledné tri roky menilo zamestnanie 30 percent stavbárov, bez práce sú len štyri percentá z oslovených.